Honored Veterans

  • Harry M. Waldron, Coxswain, US Navy, WWII, 1942 - 1943

  • Elmer W. Waldron, Electricians Mate First Class, US Navy, WWII, 1943 - 1944

  • Francis Dillon, Sergeant, USMC, Vietnam, Purple Heart

  • Richard Dillon, US Army, Korea, 1963 - 1964

  • Michael D. Donnelly, USMC, Purple Heart, Vietnam Combat Medal, Vietnam Service Medal

  • George K. Marcus Sr, Corporal, US Army, WWII, Korea

  • Anthony J. Yakacki, Corporal, USMC, 4th Division, Iwo Jima, Purple Heart

  • Clarence Godfrey, TEC5, US Army, 20th Armored Division, 1942 - 1946

  • Val W. Curran, Commander, US Navy, Bosnia, Iraq, Kuwait, 1995 - 2007

  • Richard C. Sterk, Seaman, Radioman Striker, US Navy, USS Robert H. McCard DD-822, 1956 - 1959

  • Lewis Robertson, US Navy, Korean War

  • Leslie Battles, Master Sergeant, US Air Force, WWII

  • Virgil Quattrocchi, USAF, 97th Infantry, European Theater, WWII, 1943 - 1945

  • Charles T. Bouab, Seaman First Class, US Navy, WWII, 1943 - 1946

  • Toufik J. Bouab, Corporal, US Army, Company B Division, Battalion #1, WWI, 1918

  • Mitchell B. Weston, Specialist, US Army, Military Police

  • Joseph H. Sauer Jr, Corporal, US Army, Korean War

  • Charles W. Tracey, Sergeant, US Army, Battery C, 69th AAA Gun Battalion, 1948 - 1952

  • Pius W. Cesca, First Sergeant, US Army, WWII

  • Alfred Emerito, US Army

  • Charles Shadeed, US Army

  • Christopher T. Dyer, Lance Corporal, USMC, CLR-25, 1st Battalion, 9th Marine Regiment, OEF 11-2, Afghanistan

  • Christopher M. Burns, Brigadier General, US Army Special Forces, 2nd Battalion, 19th Special Forces Group (Airborne), Special Operations Detachment - Global, USSOCOM

  • Ralph E. Herald, Senior Chief Petty Officer, US Navy, WWII, Korea

  • Dorothy M. Herald, Storekeeper Chief Petty Officer, US Navy, WWII, Korea

  • Stanley F. Rogalski, Fire Controlman First Class, US Navy, USS Varuna AGP-5, WWII, 1942 - 1945

  • Walter G. Bittorf, WWII

  • Clarke H. Fancher, Chief Carpenter's Mate, US Navy, WWII, 1942 -1945

  • Jack Granja, USMC, Vietnam, 1967 - 1969

  • John J. Hope, US Army, 1946 - 1947

  • Howard L. Gleason, Sergeant, Army Air Corps, 8th Air Force, WWII

  • Jerry M. Serino, Corporal, USMC, Vietnam

  • James P. Meadows, Private First Class, US Army, Korean War, 1951 - 1952

  • Charles H. Sengelen, Private First Class, US Army, 1964 - 1970

  • Alfred Hambidge, US Army, Yankee Division, WWII

  • Jennifer R. Tanner, Petty Officer Second Class, Electronic Warfare Specialist, US Navy, Vietnam, 1969 - 1973

  • George Schofield, Medical Corps 8th Company, Connecticut Home Guard, WWI

  • Starr C. Blauvelt, Sergeant, Fourth Regiment, Connecticut Home Guard, WWI

  • Thomas C. Blauvelt, Corporal, Fifth Army, 204th Field Artillery, Korea

  • Barbara L. Blauvelt, Airman Second Class, USAF, Air Defense Command, Korea

  • Liberty W. Campbell, First Lieutenant, Army Nurse Corps, WWII

  • Leroy F. Sasse, First Lieutenant, 3rd Army Engineer, WWII

  • Donald S. McDonald, US Army, Signal Corps, Okinawa, WWII

  • Kenneth C. Altberg, Staff Sergeant, US Army, OIF/OEF

  • John "Jack" Gallogly, Sergeant, US Army, 1968 - 1970

  • Patrick C. Sheiffele, Corporal, USMC, 2008 - 2013

  • Thomas Presnell, US Army, Vietnam, 1968 - 1970

  • Thomas Presnell, US Navy, USS Essex, WWII, 1942 - 1945, Purple Heart

  • Louis J. Russo, Staff Sergeant, US Army, WWII, 1941 - 1945

  • John "Buzz" Hogan, Lance Corporal, USMC, Company B, 1st Battalion, 26th Marine Regiment, Vietnam, 1968 - 1969

  • George F. Lynch, US Navy, USS Arkansas, WWII, 1943 - 1946

  • Norman Winnerman, Airman First Class, USAF, Korea, 1953 - 1957

  • Mons S. Sjaastad, Post Chaplain, Veterans of Foreign Wars

  • Joseph Doucette, Past Post Commander, Veterans of Foreign Wars

  • Ryan A. Maher, Airman First Class, USAF, 377th Security Forces Squadron

  • William E. Grandison, Private First Class, US Army, 563rd AAA AW BN, WWII, 1942 - 1946

  • Matthew D. Lynch, 1st Lieutenant, USMC, 2nd Battalion, 5th Marine Regiment, 1st Marine Division, OIF, KIA, October 31, 2004

  • Joseph C. Moffa, Staff Sergeant, US Army, 1948 - 1952

  • John A. Cortese, USMC, WWII

  • Peter J. Molinaro, Technician Fifth Grade, US Army, 142nd Ordnance Company, WWII, 1943 - 1945

  • Milton J. Barrett, Seaman Second Class, US Navy, WWII

  • Donald R. Torcaso, Corporal, USMC, Korea

  • John N. Devito Jr, Captain, US Army, Vietnam, 1969 -1970, Bronze Star

  • John A. Mishico, Sergeant, US Army, 9901st TSU-SGO, Korea

  • John R. Bigham III, Sergeant Major, US Army, 101st Airborne, 1975 - 1995

  • Irving D. Bigham, Corporal, USAF, 21st Fighter Group, WWII, 1942 - 1946

  • Donald M. Basso Sr, Private First Class, US Army, Korea

  • Andrew V. Repko Sr, Boatswain's Mate Third Class, US Navy, Korea

  • Joseph P. Piskura Sr, Seaman, Gunner's Mate Striker, US Navy, Korea

  • Robert S. Marticello, Gunner's Mate, US Navy, USS Ajax, USS LST 684, Iwo Jima, Okinawa, Guam, WWII, 1943 - 1946

  • William F. Norton, Private First Class, USMC, Vietnam, 1963 - 1969

  • Adam Robertine, Private First Class, US Army, Pacific Theater, WWII

  • Stewart A. Reinhold Sr, Coxswain, US Merchant Marines, WWII, 1942 - 1945

  • Peter Robertine, Builder Third Class, US Navy Seabees, Vietnam, 1968 - 1972

  • Clarence Beers, Sergeant, US Army, WWII, 1943 - 1946

  • Jeffrey W. Grotts, Specialist, US Army, Vietnam, 1969 - 1970

  • Sebastian V. Francisco, Sergeant First Class, US Army, Korea, 1951 - 1953

  • Manuel V. Botelho, Corporal, US Army, 1st Division, WWII, 1941 - 1945

  • Brandon M. Botelho, Sergeant, 2nd Light Armored Reconnaissance Battalion, USMC, OIF-OEF, 2002 - 2006

  • David M. Opotzner, US Coast Guard, USCGC Hamilton, Vietnam, 1967 - 1971

  • Gary W. Ballard, Warrant Officer, US Army, 101st Airborne Division, Vietnam, 1970 - 1971

  • Nicholas W. Stroz, US Navy, 1963 - 1967

  • Robert K. Reynolds, Major, US Army Air Corps, 1942 - 1968

  • Patrick R. Tinsley, Staff Sergeant, US Army Rangers

  • Charles W. Plumer Jr, US Navy, USS Cassin Young 793, Korea

  • James H. Trowbridge, USCG, USS Joseph T. Dickman, WWII, 1942 - 1945

  • Lois H. Trowbridge, Army Air Corps, Womens Army Corps, WWII, 1943 - 1945

  • Michael P. DeBonis, USAF, Senior Master Sergeant, 1953 - 1974

  • Edward D. Westerfield, Staff Sergeant, USAF, 320th Bomb Wing, Vietnam

  • Edward Westerfield, US Merchant Marine, USS Leviathan, WWI

  • Earl Norem, Staff Sergeant, US Army, 10th Mountain Division, 85th Infantry Regiment, WWII, 1943 - 1945

  • William Duncan, Staff Sergeant, US Army, 10th Mountain Division, 86th Infantry Regiment, WWII, 1943 - 1946

  • Donald J. Cunha, Corporal, USMC, 1st Marine Division, KIA, Korea

  • Alfonso P. Trocola, Private First Class, US Army, WWII, Purple Heart

  • Robert Wirag, Corporal, US Army, WWII, 1943 - 1946

  • Roger Rua, Corporal, USMC, Military Police, 3rd Marine Logistics Group, 9th Engineer Support Battalion, Afghanistan, OEF, Purple Heart

  • Alfred Nutting, Staff Sergeant, US Army, 7th Infantry Division, Korea

  • Walter J. Mc Ilravy, US Army, WWII

  • Timothy Schoen, Sergeant, USMC, Iraq

  • Jack D. Garamella, Army National Guard, 1969 - 1975


(Click on underlined name for personal webpage)


Page 1  Page 2  Page 3  Page 4  Page 5  Page 6  >

Sample Brick